Co dát na strop do kuchyně?

Domů / Nezařazené / Co dát na strop do kuchyně?

Děláte právě rekonstrukci domu nebo bytu a přemýšlíte, co dát na strop do kuchyně?

Už se Vám nelíbí Váš strop v kuchyni? Dle zkušenosti našich zákazníků je jedno z nejlepších řešení dát na strop plastové stropní kazety, které jsou omyvatelné. Plastové stropní kazety jsou v podstatě bezúdržbové a jsou vhodné pro zateplení a snížení stropu. Jsou ideální, pokud potřebujete zakrýt ošklivý strop nebo pokud chcete mít možnost udržovat strop čistý, bez prachu a bez nutnosti pravidelného malování.

Co jsou plastové stropní kazety?

Stropní kazety nebo podhledy se dávají na strop především jako dekorace a stylové doplnění interiéru, dále například pro jeho zakrytí, vyrovnání nebo zateplení. Plastové stropní kazety se na první pohled zdají stejné jako klasické polystyrenové nebo sádrokartonové stropní kazety. Tím ale jejich podobnost končí.

Plastové stropní kazety jsou z velmi odolného materiálu PVC. Je to ten samý plast, který se používá na dnešní moderní plastová okna. Díky tomu mají plastové podhledy ty nejlepší vlastnosti, od jednoduché (v podstatě žádné) údržby až po dlouhou životnost. S těmito podhledy už nemusíte řešit, co dát na strop do kuchyně. Mají příjemnou bílou barvu a stačí si vybrat z mnoha dostupných vzorů.

Proč dát na strop právě plastové stropní kazety?

Jaké jsou nejčastější důvody, proč se při řešení kuchyňského stropu rozhodnete pro stropní kazety místo klasické malby? Například Vás nebaví pokaždé znova malovat celou kuchyň nebo máte křivý strop. Nebo je strop ošklivý a drží se na něm prach. Nebo chcete mít stylově zařízenou a sladěnou kuchyň.

Stropní kazety všechny tyto problémy řeší. A proč zrovna plastové?

Plastové stropní kazety mají oproti těm ostatním nespočet výhod. Zatímco polystyrenové stropní kazety musíte na strop lepit, ty plastové ne. Plastové kazety se na strop přidělávají pomocí dřevěných lišt. Proč je to lepší? Protože nalepený polystyren kopíruje tvar stropu, a je tedy nemožné takto strop srovnat. Při uchycení na lišty je možné si určit, jak moc chci strop snížit, a je tedy velmi jednoduché ho srovnat do roviny.

Polystyrenové nebo sádrokartonové stropní kazety drží prach, protože nejsou omyvatelné, a to se zrovna do kuchyně moc nehodí. Proto jsou do kuchyně vhodnější plastové stropní podhledy, které jsou omyvatelné, a to jen obyčejnou vodou se saponátem. Strop tak nedrží prach a v kuchyni je mnohem čistěji. Stačí je jen jednou za čas omýt. Do plastových podhledů je velmi jednoduché zabudovat osvětlení, takže se tím zajistí, že kuchyň zůstane dostatečně osvětlená. Světlá barva podhledů nepohlcuje světlo, takže kuchyň díky tomu bude mnohem prosvětlenější a nebude vypadat tmavě.

Přehledné porovnání různých typů stropních kazet

Zde naleznete porovnání hlavních vlastností jednotlivých typů stropních kazet uspořádaných do přehledné tabulky.

Plastové podhledy Stavoplast

N

Možnost izolace

N

Srovnání křivého nebo poškozeného stropu

N

Jednoduchá montáž (stačí 1 člověk)

N

Nemusí se malovat

N

Vodou omyvatelné

Polystyrenové podhledy

N

Možnost izolace

M

Srovnání křivého nebo poškozeného stropu

N

Jednoduchá montáž (stačí 1 člověk)

M

Nemusí se malovat

M

Vodou omyvatelné

Sádrokartonové podhledy

N

Možnost izolace

N

Srovnání křivého nebo poškozeného stropu

M

Jednoduchá montáž (stačí 1 člověk)

M

Nemusí se malovat

M

Vodou omyvatelné

Jak namontovat plastové stropní kazety na strop?

Plastové podhledy se na strop nelepí jako klasické polystyrenové kazety, ale přibíjí se speciálním kladívkem. Postup je jednoduchý a zvládnete ho i bez pomocníka.

Nejdříve vytvoříte rošt z dřevěných latí, které přivrtáte ke stropu buď pomocí hmoždinek (betonový strop), nebo pomocí delších vrutů (dřevěný strop). Latě se přibíjí s 50cm odstupem. Zároveň si pomocí vodováhy latě srovnáváte do roviny, například podkládáním sololitovými destičkami, špalíčky apod. – podle toho, jak moc je strop křivý nebo jak moc je potřeba ho snížit.

Ještě než začnete přidělávat plastové podhledy, je možné mezi latě umístit izolaci, a to polystyren nebo minerální vatu.

Před samotným přibíjením podhledů se nejdříve přibíjí okrajové plastové lišty, do kterých se krajní podhledy jednoduše zasunou. Okrajové lišty se přibíjí každých cca 15 cm speciálním kladívkem.

Samotné podhledy se přibíjí stejným kladívkem jako okrajové lišty. Ne vždy podhledy vyjdou přesně na centimetr, a je tedy potřeba je různě upravit – zkrátit. Pro zkrácení plastové kazety můžete použít nůžky, pilku nebo cokoliv jiného, co máte při ruce.

Po přibití všech stropních podhledů je potřeba přišroubovat plastové knoflíky a vložit spárovací plastové lišty. Plastové knoflíky se přišroubují vždy do rohu mezi jednotlivé stropní kazety. Šroubují se pouze napůl, aby bylo možné pod ně vložit spárovací lišty. Spárovací lišty se u krajů můžou zkrátit podle potřeby, stejně jako plastové kazety. Následně se plastové knoflíky došroubují, aby se vše upevnilo.

Zde naleznete podrobný návod na montáž.

Jak je to v případě osvětlení?

Na strop v kuchyni určitě potřebujete kvalitní a dostatečné osvětlení. Buď můžete osvětlení připevnit v místě ozdobného knoflíku, nebo doprostřed stropního podhledu. Kabel pak jednoduše protáhnete pod podhledy mezi roštem.

Druhou variantou, pokud chcete v kuchyni nové a moderní osvětlení, které bude ladit k podhledům, je zvolit doporučené LED nebo halogenové osvětlení, u kterého máme vyzkoušené, že je vhodné pro montáž do plastových podhledů. Pro tyto světla Vám předem vyvrtáme přesné otvory, do kterých pak daná světla jednoduše vložíte. Tato světla naleznete v e-shopu.

Jak zjistím, kolik kazet potřebuji?

Když už víte, co dát na strop do kuchyně, a rozhodnete se pro konkrétní vzor plastových stropních kazet, je důležité vědět, kolik jich vlastně potřebujete. Jsou dva způsoby, jak to zjistit.

První způsob je zároveň nejjednodušší. Stačí si strop v kuchyni změřit a rozměry nám poslat (poslat můžete sem). My to spočítáme za Vás a předáme Vám jen výsledek, kolik kazet na strop v kuchyni potřebujete.

Druhý způsob vyžaduje trošku matematického zapálení, a to proto, že si počet kazet, které na strop do kuchyně potřebujete, musíte spočítat sami. Rozměr jedné stropní kazety je 50 x 50 x 2 cm. Na 1 m2 jsou potřeba 4 stropní kazety.

Kolik stojí dát na strop plastové stropní kazety?

Určitě Vás zajímá, kolik vlastně stojí udělat moderní a praktický strop ze stropních podhledů. Samozřejmě hlavním aspektem, který ovlivňuje cenu, je velikost Vašeho kuchyňského stropu. Na velikosti stropu závisí množství potřebného materiálu, a tedy i výsledná cena. U jednotlivých položek se spíše jedná o korunové a desetikorunové záležitosti, které se nevyšplhají na více než 150,- Kč za položku.

Nejdříve si musíte připravit seznam toho, co vlastně pro pokrytí kuchyňského stropu kazetami potřebujete. Jedná se o dřevěné lišty pro základní rošt, na který se přibíjejí plastové kazety, a vruty, případně hmoždinky pro přišroubování dřevěných lišt ke stropu. Dále pak potřebujete to nejdůležitější, a to stropní kazety. Jejich počet je potřeba si nejdříve spočítat. Ke stropním kazetám potřebujete okrajové/ukončovací lišty, krycí lišty, ozdobné/krycí knoflíky a také kladívko pro přibití podhledů. Hřebíčky ke kladívku dostanete zdarma. Variabilní náklad je osvětlení, u kterého záleží, zda si chcete ponechat to stávající, nebo pořídit nové osvětlení, které bude ladit k novému stropu.

Zde je stručný přehled cen jednotlivých položek, které potřebujete pro montáž plastových stropních kazet na strop do Vaší kuchyně.

Plastové stropní kazety 80–150,- Kč/ks (4 ks na 1 m2)
Ozdobný/krycí knoflík 11,- Kč/ks
Ukončovací/okrajová lišta – 200 cm 90,- Kč/ks
Krycí lišta – 47,3 cm 11,- Kč/ks
Speciální kladívko – hřebíčky zdarma 140,- Kč/ks (stačí Vám 1 ks kladívka)
Dřevěná lišta na rošt – 2 x 4 x 250 cm 25,- Kč/ks
Vrut 1,- Kč/ks
Hmoždinka – 8 mm 7,- Kč/10 ks (balení po 10 ks)
Halogenové bodové světlo 115–260,- Kč/ks

Ceny platné ke dni vydání článku.

Zde sami vidíte, že se jedná opravdu o malé položky, které se samozřejmě s přibývající velikostí stropu sčítají. Nicméně vezmete-li v potaz, že takový strop Vám vydrží po mnoho a mnoho let a vyměnit ho budete chtít spíše kvůli estetickým potřebám než kvůli opotřebení, je to investice, která se Vám mnohonásobně vrátí. A to nejen po finanční stránce, ale také po té časové – už nebudete muset stěhovat a zakrývat kuchyňské příslušenství a nábytek kvůli každému malování.

A kde seženu plastové stropní kazety?

Plastové stropní kazety seženete na e-shopu Stropní podhledy – Straka Stavoplast. Jedná se o jediného výrobce a dodavatele těchto praktických a moderních stropních kazet, které v běžném obchodě neseženete.

Na e-shopu stačí udělat online objednávku a stropní kazety s ostatním příslušenstvím si nechat poslat kurýrní službou. Kurýrní služba má jednotnou cenu 190,- Kč po celé ČR. E-shop dováží i na Slovensko, kde se cena za dopravu vypočítává v závislosti na velikosti objednávky a vzdálenosti doručení.

Také je možné si materiál na nový strop do kuchyně vyzvednout osobně po domluvě, a to zde.

Pokud si nejste jistí s objednávkou, máte další otázky nebo si jen úplně nerozumíte s objednáváním přes internet, stačí zavolat na telefonní číslo +420 606 373 423, kde Vám rádi poradí.

Doufáme, že byl článek pro Vás užitečný a že již víte, co dát na strop do kuchyně, aby Vám v té Vaší kuchyni bylo hezky a příjemně.

Další rady a tipy