Minimální výška stropu

Domů / Stropní kazety / Minimální výška stropu

Minimální výška stropu

Když chceme obložit nevzhledný a popraskaný strop stropními kazetami, musíme si také uvědomit výšku stropu. U plastových stropních podhledů je minimální snížení stropu jen 4 cm.

Stropní kazety se totiž přibíjejí na jednoduchý rošt z dřevěných latí – stačí 2 cm silných. Právě těmito latěmi vyrovnáte každý strop do roviny. Více v návodu na montáž.  Stropní kazeta má výšku také 2 cm, tedy minimální snížení stropu činí 4 cm. Proto tato montáž je vhodná prakticky do všech interiérů. Zde je příklad, jak může vypadat chodba v panelovém bytě obložená plastovými stropními podhledy. Samozřejmě když je strop křivý a různě hrbolatý, je třeba latě vypodložit do roviny.

Norma ČSN 734301 pamatuje na to, kolik prostoru má mít ta která obytná místnost. Především dbá na to, aby zde bylo dostatečné množství vzduchu.

Výšky stropů jsou dány touto normou také, a to hned z několika důvodů. Jde o důvody hygienické, požární a také bezpečnostní. Není to nic, co by bylo v Evropě unikátem. Stejné předpisy fungují ve všech zemích EU i mimo ni.

Výška jednotlivých místností se počítá jako světlá výška – rozměr je tedy mezi podlahou a nejnižším bodem stropu, může to být tedy spodní hrana trámu. Povolená výška není v celém domě stejná.

  • Místnosti a prostory rodinného domu, do kterých se vstupuje – 2100 mm

  • Sušárny, prádelny, žehlírny – 2300 mm
  • Obytné místnosti v podkroví – 2300 mm (a)
  • Obytné místnosti rodinných domů – 2500 mm
  • Obytné místnosti bytových domů – 2600 mm

Pozn.: Obytná místnost je dle ČSN část bytu (např. obývací pokoj, ložnice, jídelna), která splňuje požadavky zvláštního předpisu, je určena k trvalému bydlení a má minimální podlahovou plochu 8 m². Pokud tvoří byt jediná obytná místnost, musí mít podlahovou plochu nejméně 16 m².

 Stropní podhledy z plastu se mohou použít opravdu všude. Dají se řezat a krátit do každého rozměru a celý systém je dodáván jako stavebnice na míru. Dodáváme stropní kazety, spárovací lišty, obvodové lišty, ozdobné knoflíky, dřevěné podkladové latě na rošt, kladívko na přibíjení stropních kazet včetně hřebíčků, LED světla.

Doporučení – objednejte si na zkoušku podhledy do malé místnosti, na té si vše osvojíte a pak zcela určitě budete pokračovat v obkládání i v dalších místnostech. Snadná montáž pro profesionála a lahůdka pro domácího kutila.

Objednání a podrobné informace o sortimentu stropních kazet a návody na montáž naleznete na www.stropnipodhledy.cz

Pro název stropní podhledy se používá i výraz stropní kazety nebo stropnice.

Autor příspěvku: Jiří Straka – Stavoplast

Další rady a tipy